پایه

دانشگاه دبرسن مجارستان (Debrecen) – شرایط پذیرش

دانشگاه دبرسن مجارستان

تحصیل در دانشگاه دبرسن مجارستان

دانشگاه دبرسن، یک مؤسسه آموزش عالی در مجارستان است که به طور مداوم در همان شهر فعالیت می‌کند. یکی از دانشگاه های تحقیقاتی در کشور مجارستان است که همیشه در سایه دانشگاه پچ دانشگاه برتر ملی در کشور مجارستان بوده است. در زمینه تحقیقاتی توفیقات دانشگاه پچ را که گسترده ترین طیف برنامه های آموزشی را در ۱۴ دانشکده و ۲۴ دانشکده دکتری ارائه می‌دهد نداشته. رتبه پزشکی دانشگاه دبرسن در مجارستان رتبه چهارم است. دانشگاه دبرسن یک دانشگاه دولتی پزشکی نمی‌باشد. این دانشگاه در سال ۲۰۲۱ از لیست دانشگاه های دولتی پزشکی کشور مجارستان خارج شد.

تاریخچه دانشگاه دبرسن مجارستان

ریشه های آموزش عالی در دبرسن به قرن ۱۶ می‌رسد. پایه و اساس آن نه از دانشگاه بلکه از کالج دبرسن در ۱۵۳۸ بوده است. کالج دبرسن یک نقش محوری در آموزش و پرورش کشور مجارستان و فرهنگ برای قرن ها ایفا کرده است. این تاریخی است که بر روی نماد دانشگاه نیز به چشم میخورد. ژروندیوم، ابزاری که در ابتدا توسط دانشجویان کالج اصلاح طلب برای خاموش کردن آتش استفاده میشد و احترام به اجداد و سنت ها را نشان میداد. در سال ۱۹۱۲ با قانونی خاص، که در ابتدا توسط کنت یانوش زیچی، وزیر دین و آموزش عمومی به عنوان لایحه ارائه شد. پارلمان کشور مجارستان در مورد تأسیس دو دانشگاه، یکی در پوزونی (براتیسلاوا) و دیگری در دبرسن تصمیم گرفت. بنابراین دانشگاه سلطنتی کشور مجارستان دبرسن در سیویس تأسیس شد شهری با پنج دانشکده (دانشکده الهیات اصلاح شده، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی، دانشکده هنر، زبان‌شناسی و تاریخ و دانشکده ریاضیات و علوم). با این حال، این دانشگاه تنها دو سال بعد، در سال ۱۹۱۴ با سه دانشکده ادغام شد. ابتدا دانش آموزان در ساختمان دانشکده تحصیل کردند که به علت اینکه بسیار کوچک بود، شهردار دبرسن یک زمین عظیم (۱۱۲ هکتار) در جنگل بزرگ به دانشگاه اعطا کرد و همچنین ابتدا ۵ و سپس ۳ میلیون کرون طلایی اضافی برای ساخت یک ساختمان جدید فراهم کرد. در سال ۱۹۱۸ چارلز چهارم ساختمان مرکزی دانشکده پزشکی تازه تأسیس را افتتاح کرد. تدریس ریاضیات و علوم طبیعی در دانشکده هنر از سال تحصیلی ۱۹۲۳/۲۴ آغاز شد. دانشکده مستقل علوم در سال ۱۹۴۹ افتتاح شد. گرچه تمامی اساتید دانشکده فعلی دبرسن در دانشگاه پچ تحصیل کرده اند اما سطح علمی بسیار بالای را دارند. سالها است که صادرات علمی در مجارستان از پچ به شهرهای دیگر روال پیدا کرده که علت آن قطب علمی بودن دانشگاه پچ می باشد.

دانشگاه دبرسن کشور مجارستان

در سال ۱۹۲۱ این دانشگاه به افتخار کنت ایستوان تیسا، نخست وزیر و دولت مرد سابق که در کالج اصلاح طلب تحصیل کرده بود و در ۳۱ اکتبر ۱۹۱۸ ترور شد، نامگذاری شد. بنابراین نام مؤسسه به دانشگاه سلطنتی مجارستان ایستوان تیسا در دبرسن تغییر یافت.

دبرسن

ساخت ساختمان اصلی دانشگاه در دهه ۱۹۲۰ آغاز شد و در سال ۱۹۳۲ به طور رسمی افتتاح شد. در آن زمان سومین پروژه سرمایه گذاری بزرگ کشور پس از ساختمان پارلمان و کاخ بودا کاستل بود. ساخت و ساز به مدت چهار سال به طول انجامید.

تحصیل در مجارستان دانشگاه دبرسن

پس از جنگ جهانی دوم، تجزیه دانشگاه (که در آن زمان دارای پنج دانشکده بود) در سال ۱۹۴۹ به دلایل سیاسی آغاز شد. در همان سال دانشکده حقوق به طور موقت تعلیق شد، در سال ۱۹۵۰ دانشکده الهیأت از دانشگاه جدا شد و با حمایت کلیسا به دانشکده بازگشت. با مستقل کردن آموزش پزشکی، دانشگاه پزشکی دبرسن در سال ۱۹۵۱ سازماندهی شد. پس از جنگ جهانی دوم، تجزیه دانشگاه (که در آن زمان دارای پنج دانشکده بود) در سال ۱۹۴۹ به دلایل سیاسی آغاز شددر همان سال دانشکده حقوق به طور موقت تعلیق شد، در سال ۱۹۵۰ دانشکده الهیأت از دانشگاه جدا شد و با حمایت کلیسا به دانشکده بازگشت. با مستقل کردن آموزش پزشکی، دانشگاه پزشکی دبرسن در سال ۱۹۵۱ سازماندهی شد. این دانشگاه تا سالLajos Kossuth را داشت، سپس دانشگاه دبرسن نام گرفت، سپس از سال ۱۹۵۲ با نام دانشگاه István Tisza ۱۹۴۵ فعالیت کرد.

تحصیل در مجارستان

در دهه ۱۹۸۰ مذاکرات درباره اتحاد مجدد آموزش عالی پراکنده در دبرسن آغاز شد. با این حال، رویداد ‌هایی که منجر به ادغام شد، تنها پس از سال ۱۹۹۶ شتاب گرفت، زمانی که اصلاحیه ای تصریح کرد که پس از ۳۱ دسامبر ۱۹۹۸، دانشگاه ها باید برنامه های آموزشی با کیفیت مناسب را در چندین رشته ارائه کنند.

رنکینگ دانشگاه دبرسن

سرانجام، در ۱ ژانویه ۲۰۰۰، دانشگاه دبرسن با ادغام دانشگاه کشاورزی دبرسن، دانشگاه پزشکی دبرسن، دانشگاه لاخوس کوسوث و کالج تربیت معلم ایستوان وارگا در Hajdúböszörmény تأسیس شد. این دانشگاه که نقش و جایگاه مهمی در آموزش عالی مجارستان دارد، فعالیت خود را با پنج دانشکده و سه دانشکده کالج در سه مرکز، مرکز علوم اقتصادی کشاورزی و کاربردی، مرکز علوم پزشکی و بهداشت و مرکز هنر و علوم آغاز کرد. بخش ۲۶ قانون CCIII سال ۲۰۱۳ در مورد اصلاح قوانین خاص برای ایجاد بودجه مرکزی کشور مجارستان برای سال ۲۰۱۴ شامل مقررات مربوط به ساختار سازمانی دانشگاه بود، بنابراین مراکز از اول ژانویه ۲۰۱۴ دیگر به عنوان واحد‌های سازمانی مورد استفاده قرار نگرفتند. امروزه دانشگاه دبرسن یک مؤسسه آموزش عالی پیشرو و برجسته در کشور مجارستان است. این نه تنها در خط مقدم آموزش کشور مجارستان و بین المللی است، بلکه در زمینه‌های تحقیق، نوآوری و توسعه نیز فعال است و از پیوند ‌های پرباری با بخش تجاری برخوردار است. محیط اجتماعی و اقتصادی در حال تغییر مستلزم نوسازی مستمر از سوی مؤسسه است و نیاز دائمی به انطباق با الزامات جدید وجود دارد. ماموریت دانشگاه دبرسن کمک به آموزش نسل‌های آینده با همکاری شرکای مجارستانی و بین‌المللی، با برنامه های بین‌رشته ای با کیفیت و تحقیقاتی است که بر اساس تجربیات همه کاره و عملی ساخته شده‌اند. دانشگاه دبرسن برای تعلیم پزشکان دست یاری به سمت دانشگاه پچ دراز کرد تا جایی که دانشگاه پچ با قدرت علمی خود و توان بالای پزشکان و پژوهشگران کمک خای بسیار به دانشگاه دبرسن کرد هدف از این کمک ها درخواست ریاست دانشگاه دبرسن از ریاست دانشگاه پچ بود تا رتبه پزشکی دندان پزشکی و داروسازی دانشگاه دبرسن را بهبود ببخشند. علاوه بر آموزش، این مؤسسه همچنین خدمات جامعی را برای انجام تعهدات خود در شهر، شهرستان و منطقه و اغلب در سطح ملی نیز ارائه می‌کند. از اول جولای ۲۰۱۷، با ادغام بیمارستان و کلینیک کنزی گیولا، ظرفیت مؤسسه در مراقبت از بیمار و آموزش افزایش یافت. از ۱ آگوست ۲۰۲۱، دانشگاه دبرسن تغییر کرد، وضعیت قانونی مرجع بودجه متوقف شد و مؤسسه به عنوان یک دانشگاه غیرانتفاعی و غیر دولتی با شخصیت حقوقی که توسط بنیاد Count István Tisza برای دانشگاه نگهداری می‌شود، به فعالیت خود ادامه می‌دهد. از این ۲۰۲۱ در تاریخ مجارستان دانشگاه دبرسن از لیست دانشگاه های دولتی خارج شد. و در اکنون دانشگاه پچ دانشگاه ملی و قطب علمی کشور مجارستان می‌باشد.

نگاهی جامع به دانشگاه دبرسن کشور مجارستان:

دانشگاه دبرسن مجارستان یکی از قدیمی ترین مؤسسات آموزش عالی در مجارستان است. این دانشگاه در سال ۱۵۳۸ میلادی افتتاح شد و نقش کلیدی در آموزش و تدریس به زبان مجاری و گسترش فرهنگ کشور مجارستان در منطقه داشته است. دانشگاه دبرسن یکی از دانشگاه های برتر مجارستان به حساب می‌آید که از نظر رتبه بندی جهانی QS دارای رنکینگ زیر ۱۰۰۰ را دارا می‌باشد. این دانشگاه از بزرگترین دانشگاه های مجارستان است که حــدود ۴۰۰۰۰ دانشجــو دارد که حـــدود ۳۵۰۰ نفر آنهـا دانشجویان خارجی هستند و اغلب آنـان از سوئد، نـروژ، ایسلند، آلمان، ایران، کره جنـوبی، ژاپن، چیـن، آمریکا، کانادا و نیجریه می‌باشند. کتابخانه این دانشگاه یکی از بزرگترین کتابخانه های کشور مجـارستان است که بیـش از سـه میلیون کتـاب دارد و هر دانشکده مجهزبه کتابخانه خاص خود است. دانشجویان خارجی از جمله دانشجویان ایرانی می‌توانند حـدود یک سال به عنوان مهمـان در یـکی از دانشگاه های دیگر اروپا مانند اسپانیا، هلند، آلمان، فرانسه و سایر کشور‌های حوزه شینگن، مشغول تحصیل شوند. در دانشگاه دبرسن مجارستان امکان تحصیل در طیف وسیعی از رشته های علمی وجود دارد. با ما می‌توانید در هر رشته ای که بخواهید در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید چرا که دانشگاه دبرسن دارای ۱۴ دانشکده و ۲۴ مدرسه تحصیلات تکمیلی است. از جمله دانشکده های دانشگاه دبرسن مجارستان عبارتند از دانشکده علوم انسانی، دانشکده بهداشت عمومی، دانشکده پزشکی، دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده کشاورزی و علوم غذا، دانشکده داروسازی، دانشکده آموزش کودکان و بزرگسالان، دانشکده موسیقی، دانشکده اقتصاد و کسب و کار، دانشکده بهداشت و دانشکده انفورماتیک.

امکانات دانشگاه دبرسن:

کتابخانه این دانشگاه به عنوان کتابخانه ملی مجارستان شناخته می‌شود. در این کتابخانه ملی بیشتر از ۶ میلیون کتاب نگهداری می‌شود. داشتن ۱۴ دانشکده، ۲۴ مدرسه دکتری، ۲ مدرسه مقدماتی، ۷ سایت، ۷ کتابخانه و ۲ مدرسه تحصیلات تکمیلی سبب شده دانشگاه دبرسن کشور مجارستان از نظر امکانات یکی از غنی ترین دانشگاه های اروپا باشد. این دانشگاه همچنین در خود دارای ۷ رستوران است که در آن دانشجویان می‌توانند انواع غذا ها را سرو کنند. مرکز کنفرانس بسیار بزرگ، مرکز اجتماعات با ظرفیت ۲ هزار نفری، برج آب و مرکز بولینگ از دیگر امکاناتی است که دانشگاه دبرسن کشور مجارستان دارد. با تحصیل در این دانشگاه، خوابگاه های اختصاصی دانشجویان دانشگاه دبرسن مجارستان برای شما رزرو خواهد شد در محوطه دانشگاه خوابگاه هایی برای دانشجویان تدارک دیده شده است.

پذیرش در دانشگاه دبرسن مجارستان

یکی از سؤالات پرتکراری که در خصوص دانشگاه دبرسن کشور مجارستان وجود دارد، چگونگی پذیرش در این دانشگاه است. به راستی چگونه می‌توان پذیرش دانشگاه دبرسن کشور مجارستان را به دست آورد برای اینکه بتوانید پذیرش دانشگاه دبرسن مجارستان را به دست‌آورید، باید از طریق وب سایت این دانشگاه و به شیوه آنلاین برای ثبت نام اقدام کنید در مرحله اول جهت پذیرش در دانشگاه دبرسن باید فرم مربوط به درخواست پذیرش را تکمیل و ارسال کنید. پس از این که فرم درخواست خود را برای پذیرش ارسال کردید، باید مدارک مورد نیاز جهت پذیرش را جمع آوری کرده و به دانشگاه ارائه کنید. اما این که باید چه مدارکی را جمع‌آوری کنید، سؤالی است که اکنون قصد پاسخگویی به آن را داریم.مدارک مورد نیاز بر حسب رشته و مقطع تحصیلی شما خواهد بود. برای مثال جهت تحصیل در مقطع کارشناسی، باید تمام مدارک دیپلم خود را ارائه کنید. نکته مهمی که اکثر متقاضیان به آن بی‌توجه‌اند، ترجمه مدارک است. مدارک شما باید خیلی دقیق و روان به زبان انگلیسی ترجمه شوند. مدارک پس از ترجمه باید مورد تأیید وزارت امور خارجه و دادگستری برسند. علاوه بر این باید چند مدرک دیگر همچون رزومه تحصیلی، اسکن کلیه صفحات پاسپورت، مدرک زبان انگلیسی، تجربیات کاری، مهارت‌های زبان انگلیسی، مدارک آموزشی و سایر مدارک شخصی همچون کارت ملی و شناسنامه و مدارک پزشکی را ارائه کنید. در یک جمع بندی کلی، هزینه های تحصیل در دانشگاه دبرسن مجارستان، به دو بخش هزینه شهریه دانشگاه و شهریه خوابگاه دسته بندی خواهند شد. اما برای هر کدام باید چه مقدار هزینه‌ای پرداخت کرد؟ برای هزینه شهریه خوابگاه نمی‌توان اعداد و ارقام مشخصی را متذکر شد چرا که شهریه خوابگاه ها با توجه به تعداد اتاق‌ها، موقعیت و امکاناتی که دارند متفاوت است. اما شهریه متوسط برای خوابگاه های دانشجویی از ۸۰۰ دلار بالاتر است. دسته دوم که بخش عمده‌ ای از هزینه های تحصیل در دانشگاه دبرسن مجارستان به حساب می‌آید، هزینه شهریه دانشگاه است. این میزان هزینه با توجه به مقطع و رشته تحصیلی شما دانشجویان مشخص می‌شود. شهریه های دانشگاه به صورت سالیانه محاسبه می‌شود.

شهریه پزشکی دانشگاه دبرسن

پزشکی یک دوره ۶ سال است که شهریه سالیانه ۱۶۹۰۰ دلار می‌باشد. هداف برنامه شش ساله پزشکی با استاندارد‌های تثبیت شده آموزش پزشکی تعیین می‌شود و برای منعکس‌کننده نقاط قوت و اهداف منحصر به فرد دانشکده پزشکی دانشگاه دبرسن طراحی شده است. هدف دانشگاه تربیت پزشکانی است که بر اساس کسب دانش، مهارت‌های حرفه‌ای، مهارت‌های پزشکی و نگرش در طول دوره آموزشی خود، بتوانند با انجام مشاغل خاص به عنوان بخشی از فعالیت های خود در فعالیت های مربوط به عملکرد نظام سلامت شرکت کنند. تعهد حرفه ای فارغ التحصیلان دانشگاه تعهد خود را به مراقبت، حمایت و خدمات دلسوزانه نشان خواهند داد. آن ها دانش و مهارت لازم برای ثبت نام در اولین ویا دومین برنامه آموزشی تخصصی پزشکی فوق لیسانس را خواهند داشت و پس از امتحان موفقیت آمیز در یک رشته تخصصی، با کار به عنوان متخصص به حرفه خود در تخصص انتخابی خود ادامه خواهند داد. آن ها با داشتن دانش نظری و مهارت های عملی مورد نیاز، کاندیدای موفقی برای آموزش در دانشکده های دکتری خواهند شد. فارغ التحصیلان پزشکی دانشگاه دبرسن برای انجام تمرین در انگلستان الزامی به شرکت در آزمون PLAB ندارنددندانپزشکی یک دوره ۵ سال است که هزینه سالیانه این رشته ۱۷۵۰۰ دلارمی باشد

الزامات این دوره:

این برنامه پنج ساله با دقت ساختار و طراحی شده است تا از استاندارد بالای دانش، مهارت و مسئولیت جراحان دندان اطمینان حاصل شود. برای درمان موفقیت‌آمیز و ایمن بیماران، دانش آموزان باید مهارت های حرکتی کافی برای کار با ابزار دستی و الکتریکی را داشته باشند. دانش آموزان باید قادر به انجام لمس، کوبه‌ای، سمع و سایر روش‌های تشخیصی باشند. دانش‌آموزان باید مهارت های حرکتی درشت و ظریف قابل اعتماد و حس لامسه و بینایی داشته باشند. دانش‌آموزان باید توانایی کار با تمام تجهیزات دندان پزشکی، از جمله هندپیس های با سرعت بالا و پایین را داشته باشند. دانش‌آموزان باید بتوانند تاریخچه دندانپزشکی و پزشکی دقیقی از بیمار بگیرند. دانش آموزان باید قادر به تجزیه و تحلیل و تفسیر تصاویر اشعه ایکس و رادیوگرافی لازم برای تشخیص صحیح باشند. دانش آموزان باید بتوانند یک معاینه دندانی بصری و لمسی از جمله مشاهده شکل، رنگ و ناهنجاری‌ها را به صورت خارج و داخل دهان انجام دهند. دانش‌آموزان باید بتوانند مشکلات و درمان را با بیماران در میان بگذارند، اطلاعات جمع‌آوری و تبادل کنند، در طول درمان راهنمایی کنند و به بیماران مشاوره دهند. دانش‌آموزان باید ویژگی‌های شخصی مثبت مانند احترام، درک و توجه به دیگران داشته باشند و همچنین باید رفتار پزشک حرفه ای را از خود نشان دهند. داروسازی یک دوره ۵ ساله که شهریه سالیانه این رشته ۸۰۰۰ دلار می‌باشد. این مدرک شامل خواص شیمیایی، فیزیکی، پزشکی، دارویی، دارویی و درمانی مواد پزشکی، داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه و همچنین کاربرد این محصولات در داروسازی، درمان های دارویی و مراقبت های بهداشتی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *