پایه

ادامه تحصیل در مجارستان

ادامه تحصیل در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان به تومان مجارستان جز محبوب ترین کشور ها برای ادامه تحصیل دانشجویان در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی بوده است از انجاییکه این دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ما هستند و از همه مهمتر مورد تاییذ کل کشورهای اروپایی و امریکا و کانادا هستند مقصد بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل می باشد تحصیل در مجارستان به سه زبان امکان پذیر است مجاری آلمانی وانگلیسی بدین صورت که برای دانشجویان مجاری امکان تحصیل در رشته های مختلف به زبان مجار وجود دارد برای دانشجویان به زبان المانی حتما متقاضی باید مدرک دبیرستان به زبان المانی داشت باشد درنهایت دانشجویان خارجی و دانشجویان ایرانی باید به زبان انگلیسی درس بخوانند. هزینه تحصیل در دانشگاه های مجارستان دردانشگاه های پزشکی که شامل چهار دانشگاه با نام های دانشگاه پچ در شهر پچ دانشگاه سملوایز در پایتخت مجارستان یعنی بواپست و دانشگاه سگد در شهر سگد مجارستان می باشند، متغیر است. اما اگر بخواهیم به طور مختصر بیان کنیم باید ذکر کنیم که برای رشته های پزشکی سالیانه از 17000 دلار تا 18000 دلار متغیر است که به تومان با دلار امروز 45000 تومان حدود 765,000,000 میلیون تومان به بالا است. برای رشته های دندانپزشکی شهریه دانشگاه حدود 17000دلار تا 18200 دلار هست که بعضی از دانشگاه ها مانند سملوایز در سال 3500 دلا رهم هزینه متریال دارد که اگر بخواهیم به تومان تبدیل کنیم حدود 976,000,000 میلیون تومان درسال می باشد برای رشته های داروسازی هزینه در دانشگاههای پزشکی مجارستان از 10000دلار در سال تا 12000 دلا ردر سال می باشدکه به دلار 45000 تومان امروز حدود 540000000 تومان می باشد که دانشگاه پچ مجارستان به دانشجویان در حال تحصیل خود تا 60 درصد تخفیف تحصیلی می دهد رشته ها ی پیراپزشکی دردانشگاه های مجارستان از هزینه 7000یورو در سال تا 5000 یورو در سال می باشد که با یوور 49000 تومان امروز حدود 34300000 تومان می باشد برای رشته های مدیریت در مجارستان این هزینه حدود 3500 یور بریا هر ترم میباشد که با یورو 49000 تومان حدود 171000000 میلیون تومان میشود برای رشته ها ی مهندس یدانشگاه فنی مهندسی سالیانه 6400 یورو شهاریه اعلام کرده است مه سالها هست این شهریه ثابت باقی مانده است که اگر بخواهیم به تومان حساب کنیم سالیانه 313600000 تومان می شود.

شرایط سنی تحصیل در مجارستان

در مجارستان تحصیل درمدارس از سن 7 سالگی آغاز می شود. شرایط سنی تحصیل در مجارستان به این گونه است که: در سنین 3 تا 6 سال کودکان وارد کودکستان ها و مهد کودک ها میشوند. تحصیلات ابتدایی در 7 سالگی شروع می شود بعد از آن تا 18 سالگی دوره دبیرستان پایان می یابد. سن 18 تا 23 مناسب ترین سن برای ورود به دانشگاه است. چون دانشجویان برای ادامه تحصیل در مجارستان باید از سفارت مجارستان درخواست ویزا کنند. بهتر است برای متقاضیان بالای 23 سال حتما مدرک لیسانس ارائه شود تا گپ تحصیلی دانشجو توجیه قابل قبولی برای سفارت داشته باشد متقاضیان ایرانی تحصیل در مدارس مجارستان اگر داوطلب تحصیل در مدارس بین المللی مجارستان باشند این مدارس تا سال 9 بیشتر پذیرش نخواهند کرد و در صورتی که دانش آموز برای سال 9 متقاضی میباشد بهتر است در مدارس ایرانی در مجارستان ثبت نام کند. در مدارس بین الملل دانش آموز با توجه به سطح زبان پذیرفته شده و معمولا چه برای مدارس مجاری چه برای مدارس بین الملل ایرانی دانش اموز باید سال اول را در دوره زبان شرکت کند. دانشجویان دانشگاه باید 18 سال را تمام کنند در غیر این صورت دانشگاه از ثبت نام دانشجو امتناع میکند. اما در دانشگاه پچ برای دانشجویان زیر 18 سال این امکان فراهم است مخصوصا برای دانشجویانی که در ایران به صورت جهشی دیپلم گرفته اند متقاضیان ادامه تحصیل در مجارستان از دبستان به بعد می توانند اقدام کنند اما برای دانشگاه ها نهایتا تا 35 سال امکان ادامه تحصیل در مجارستان وجود دارد. درمقطع کارشناسی ارشد و دکترا با توجه به دانشگاه و شرایط مالی دانشجو می توان تا 38 سال هم برای دانشجویان اقدام کرد. اما در صورتی که دانشجو دارای رزومه خوبی باشد برای سن 40 سال هم می شود درخواست ویزا نمود البته برای پذیرش در رشته های دانشگاهی مشکل خواهد بود اما بعد از ورود متقاضی به مجارستان میتواند به دانشگاه درخواست پذیرش خود را بفرستد.

معایب تحصیل در مجارستان

در مورد مزایای تحصیل درمجارستان حتما در سایت های مختلف مطالعه کرده اید. اما بهتر است کمی هم به معایب تحصیل در مجارستان بپردازیم که دانشجویانی که این کشور را برای مقصد تحصیلی خویش انتخاب نمودند بدانند در این مسیر با چه مشکلاتی روبرو خواهند شد. اول از همه بهتر است بدانید خانه های مجارستان به غیر خانه هایی که جدیدا ساخته شده اند دارای سقف بلندی میباشد پس برای گرمایش این خانه هزینه اضافه تری باید پرداخت شود. بعد از جنگ اکراین به علت افزایش هزینه سوخت برای اروپاییان کلا هزینه گاز و برق دراین کشور افزایش یافت تا حدی که کتابخانه های شبانه روزی از دانشجویان هزینه دریافت میکنند و اداره مهاجرت مجارستان امسال یک هفته بیشتر از هر سال تعطیلات کریسمس اعلام کرد. نکته بعدی اینکه مردم مجارستان به زبان انگلیسی تسلط کامل را ندارند پس متقاضیان وقتی برای اجاره خانه یا مشکلات سلامتی به بیمارستان ها مراجعه کنند حتما باید یک مترجم مجاری داشته باشند. درزمان اجاره منزل شما باید تمام دقت خود را بکنید که تمام وسایل سالم باشند چون در صورت داشتن نقص در این وسایل درهنگام تحویل منزل باید خودتان تعمیر و سالم تحویل صاحبخانه بدهید. بعضی ازصاحب خانه ها متاسفانه اجازه حضور اقوام دانشجو را در منزل دانشجو در زمانی که پدرو مادر و فامیل درجه اول دانشجو برای ملاقات به مجارستان امده اند را نمیدهد و این باعث مشکلات برای ویزای دیداری خانواده ها میشود که دانشجو باید دقت کند و این خانه ها را اجاره نکند. سوال خیلی از دانشجویان کار در حین تحصیل میباشد دانشجویان پزشکی باید دقت کنند که فرصت کارکردن نخواهند داشت. چون درس ها بسیار سخت و سنگین خواهد بود اما درصورت تمایل دانشجو برای کار باید بدانید حقوق ها درمجارستان خیلی بالا نیست و هزینه های دانشجو را پوشش نخواهد داد. اگر شما عادت به سرما ندارید باید توجه داشته باشید که مجارستان به علت قرارداشتن در اروپا کشور سردی است و این موضوع را قبل از انتخاب این کشور در نظر داشته باشید. مجارستان در تعداد رشته های محدودی بورسیه به دانشجویان خارجی می دهد اما برای رشته ها ی پزشکی و پیراپزشکی که بیشترین متقاضی را دارد این بورسیه تعلق نمی گیرد.

تحصیل پزشکی در مجارستان

دانشگاه های پزشکی در مجارستان جز انتخاب های محبوب برای دانشجویان بین المللی میباشد. هزینه های مقرون به صرفه، آموزش با کیفیت و پذیرش آسان باعث می شود که دانش آموزان مجارستان را به عنوان مقصد برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی انتخاب کنند. علاوه بر این، مدارک پزشکی مجارستان در سطح جهانی شناخته شده است. فارغ التحصیلان با مدرک پزشکی مجارستانی واجد شرایط طبابت در اتحادیه اروپا و سایر کشورها هستند. در مجارستان، برنامه های پزشکی عمومی و دندانپزشکی بیشتر به عنوان برنامه های OTM (One-Tier-Master) در دسترس هستند. برنامه های OTM دارای مدت زمان 5-6 سال هستند. دانشگاه های مجارستان بسیاری از این برنامه ها را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. بنابراین، دانش آموزان برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در مجارستان نیازی به دانش قبلی از زبان های محلی ندارند. مجارستان یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل پزشکی در اروپا با هزینه مقرون به صرفه است. در ادامه بهترین دانشگاه های پزشکی مجارستان برای دانشجویان بین المللی را معرفی میکنیم.

دانشگاه پچ

دانشگاه پچ در شهر پچ مجارستان در فاصله دو ساعتی از پایتخت ، با 20000 دانشجو یکی از بزرگ ترین دانشگاه های پزشکی مجارستان است. این دانشگاه بیش از 4500 دانشجوی بین المللی دارد. بیش از 300 برنامه تحصیلی به چندین زبان از جمله انگلیسی در دسترس است این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه مجارستان میباشد و اولین دانشگاهی است که تدریس به زبان انگلیسی را آغاز کرده است هزینه پزشکی در این دانشگاه 16800 دلار سالیانه میباشد.
دانشگاه دبرسن
دانشگاه دبرسن در شهر دبرسن که در سال 1538 تأسیس شد، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های پزشکی برای تحصیل در مجارستان است. در مجموع بیش از 29000 دانشجو ثبت نامی دارد که از این تعداد بیش از 7000 دانشجوی بین المللی هستند. این دانشگاه بیش از 23600 دوره، 87 برنامه کارشناسی و 100 برنامه کارشناسی ارشد را ارائه می دهد. شهریه پزشکی در این دانشگاه 16900 دلار میباشد.
دانشگاه Szeged
دانشگاه سگد Szeged (SZTE) در شهر سگد مجارستان با دوساعت فاصله با پایتخت، دارای تاریخچه ای است که به سال 1581 باز می گردد. این دانشگاه دارای جمعیت کل دانشجویی 22000 نفر است که 5000 نفر از 130 کشور جهان هستند. شهریه پزشکی در این دانشگاه 16317 دلار می باشد.
دانشگاه سملوایز
دانشگاه Semmelweis یک دانشگاه پزشکی محبوب در مجارستان است که در سال 1769 تأسیس شده است. این دانشگاه در پایتخت بوداپست واقع شده است. اکثر متخصصان مراقبت های بهداشتی در مجارستان فارغ التحصیلان Semmelweis هستند. داانشگاه Semmelweis دارای جمعیت دانشجویی 11000 نفر است. بیش از 30٪ از کل ثبت نام را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. شهریه پزشکی د راین دانشگاه سالیانه 18200 دلار می باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان

اکثر دانشگاه های مجارستان مقطع کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی ارایه می دهند معمولا شروع ثبت نام ازماه می اخر ماه جون میباشد و برای بعضی از دانشگاه های مدیریت از ماه فوریه تا ماه می ادامه دارد. شروع کلاس های مقطع ارشد در ماه سپتامبر می باشد و دانشجو باید حداقل و هفته قبل از شروه کلاس ها طبق زمانبندی که دانشگاه برای دانشجو از طریق ایمیل یا دربرگه پذیرش می کند درمجارستان حضور داشته باشد. با توجه به سختگیری دانشگاه ها ی مجارستان بهتر است اگر متقاضی این دوره هستید حتما زود برای پذیرش و ویزا اقدام کنید که خدایی نکرده به مرخصی از دانشگاه و انتقال به ترم بعد نخورید. معمولا برای مقطع ارشد دانشگاه های مجارستان مدرک زبان را الزام میدانند یااینکه از طریق اسکایپ از دانشجو امتحان زبان میگرند نمره زبان برای این دانشگاه ها، برای نمره ایلتس 6 به بالا خواهد بود البته بعضی از دانشگاه ها مجارستان مدرک دولینگو را هم قبول میکنند. دانشجویان متقاضی باید برای ادامه تحصیل خود موتیویشن و انگیزه نامه قوی ارایه بدهند و سابقه کاری مرتبط با رشته خود هم جز الزامات دانشکاهها ی مجارستان میباشد. البته بعضی از داتشگاه ها ی مجارستان به داتشجویان درمقطع کارشناسی ارشد بورسیه نیز میدهد که باید از طریق اشتپندیوم این رشته ها را انتخاب کنند. شهریه دانشگاه های مجارستان بریا مقطع ارشد برای رشته های مدیریت از 4500 یورو تا 5900 یورو برای هر ترم و برای رشته مهندسی سالیانه 7200 یور میباشد. طول دوره کارشناسی ارشد معمولا یک سال و نیم معادل سه ترم د ر دانشگاه های مجارستان می باشد البته بعضی از دانشجویان رشته مدیریت می توانند این وره را یک سال هم درخواست کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *