پایه

مقایسه ویژگی های تحصیل در مجارستان و تحصیل در جمهوری چک

مقایسه ویژگی های تحصیل در مجارستان و تحصیل در جمهوری چک

امروز در میان داوطلبین تحصیل خارج از ایران کشور مجارستان از مقاصد برتر تحصیلی است. البته این میزان استقبال نسبت به مجارستان فقط از سمت داوطلبین ایرانی نمیباشد و برای مثال در دانشگاه ماساریک جمهوری چک در سال 2021 فقط 3 دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل در سال اول رشته پزشکی بوده اند که این آمار باعث دلسردی مسئولین این دانشگاه شده است.

حال آنکه دانشگاه های کشور مجارستان در این سال با آمار حداقل بیش از 100 دانشجو برای دانشگاه کم ظرفیت خود روبرو بوده است و دانشگاه پچ نیز که بالاترین داوطلب را سالانه دارد حداکثر ظرفیت را رد کرده است.

در ادامه به بررسی ویژگی های تحصیل در کشور مجارستان و جمهوری چک میپردازیم تا با شما در انتخابی صحیح مشارکت کنیم.

مجارستان یا جمهوری چک , برای تحصیل  کدام بهتر است پاسخ از دیدگاه دانشگاهی

آنچه ما در مورد دانشگاه های کشور جمهوری چک می شنویم متاسفانه چه از نظر بین المللی و چه از نظر وزارت بهداشت کشور خودمان ایران متفاوت است.

دانشگاه چارلز کشور جمهوری چک که مورد تایید وزارت بهداشت ایران است دانشگاه چارلز پراگ است و سایر دانشگاه های که در این کشور با نام چارلز برای مثال در پلزن و…. حضور دارند مورد تائید نیست.

دانشگاه چارلز پراگ به واقع یک دانشگاه بسیار خوب میباشد. متاسفانه مسئولین این دانشگاه با دید بیزینس محور اقدام به ثبت دانشگاه های با این نام تحت عنوان شعب دانشگاه در سایر شهرها کرده اند زیرا واحد پراگ ظرفیت جذب محدودی دارد و چند برابر ظرفیت توسط دانشگاه پر میشود که خود این موضوع باعث شده واحد پراگ در موضوع آموزش دچار اختلال شود چه رسد به واحد های که در شهر های دیگر حضور دارند که قدمتی شاید کمتر از 10 سال نیز بعضاً دارند.

متاسفانه چالش فارغ‌ التحصیلان شعب مختلف این دانشگاه چه در حوزه‌های بین المللی برای مثال شرکت در آزمون های مانند:

Usmle

Prometric

Plab

و…. با مشکل روبرو کرده است.

اما در مورد کشور مجارستان 4 دانشگاه پزشکی وجود دارد که همه مورد تایید ایران و کشور های خارجی هستند. هر دانشگاه نام مستقل و قدمت مستقل خود را دارند که حداقل قدمت دانشگاهی آن 100 سال است که مربوط به دانشگاه سملوایز است این یعنی هر دانشگاه شناسنامه خود را دارد و از نام دیگری وام نگرفته است.

همچنین توجه کنید دانشجویان هر دانشگاه با تلاش خود در چاپ مقاله و… رقابتی در ارتقا سطح علمی دارند و علت این موضوع جایگاه بالای دانشگاه ها بطور منحصر به فرد است.

منظور مطلب بالا این است که شعب دانشگاه چارلز اعتبار علمی دانشگاه اصلی را ندارند لذا با محوریت افزایش درآمد دانشگاه احداث شده‌اند. اما  دانشگاه های دارای پرستیژ بین المللی خود سالانه بودجه های تخصصی و تحقیقاتی دارند و باعث اعتبار دانشجو میشوند دانشگاه های مجارستان به این شکل هستند.

مقایسه تحصیلی در کشور مجارستان و جمهوری چک از دیدگاه محیط دانشگاهی

از دید محیط دانشگاهی مجارستان با تعداد بیشتر دانشجویان بین المللی فضایی مناسب تر از لحاظ تحصیلی دارد و ارتباط اساتید نیز با دانشجویان بین المللی دوستانه تر میباشد گرچه این ارتباط هیچگاه چه با دانشجویان مجاری و چه بین المللی آنقدر دوستانه نیست که تصور کنید در مجارستان علم حرف اول را میزند لذا اگر دوست دارید دانشجویی محبوب استاد باشید از نظر علمی تلاش کنید.

جمهوری چک نیز در تحصیلات با توجه به اینکه دانشجویان بین المللی دارد فضایی قطعا مناسب تری در مقایسه با کشورهای که به تازگی با خارجی ها در ارتباط هستند دارد.

 اما مردم کشور جمهوری چک کمی در مقایسه با مجاری ها ارتباط  ضعیف تری دارند. در جمهوری چک مراقب تاکسی ها باشید . تا هزینه های اضافی و مسیر طولانی را اسباب کرایه بیشتر نکنند چون در کشور چک رایج است.

هزینه های زندگی و تحصیل در دو کشور چک و مجارستان

هر دو کشور مجارستان و جمهوری چک از نظر هزینه ها  در مقایسه با کشور های دیگر اتحادیه اروپا هزینه های پایین تری دارند ولی هزینه زندگی در پراگ در مقایسه با بوداپست بطور قابل توجه ای برای خارجی ها بالاتر است.

مگر بتوانید با آشنایی با موسسات اجاره خانه و… وارد مذاکره شوید هزینه خوراکی های تقریبا در مجارستان بطور معنی داری ارزان تر است .

هزینه های ایاب و ذهاب نیز با توجه به جنگ روسیه و اوکراین و گرانی بنزین و سوخت در چک بالاتر رفته است. اما مجارستان با قانون کنترل هزینه بنزین موفق شد هزینه های رفت و آمد را ثابت نگاه دارد.

خودرو های پلاک مجارستان بنزین را به قیمت قبل دریافت می کنند. اما خودرو با پلاک های خارج از مجارستان هزینه مشابه سایر کشورها پرداخت می کنند بنابراین برای شما حتی اگر خودرو در مجارستان بخرید بنزین همان قیمت مجاری ها با شما حساب می شود.

هدف از اجرای این قانون شهروندان کشورهای همسایه بودن که باتوجه به حضور کشور مجارستان در معاهده و مرزهای شنگن از کشور های همسایه جهت دریافت بنزین مراجعه نشود.

 جمع بندی

در پایان انتخاب مسیر تحصیل و کشور مقصد سلیقه ای است. اما در مورد مجارستان و کشور جمهوری چک این اختلاف زیاد نیست برخی مواقع انتخاب بین ترکیه و امارات است مخصوصا در حوزه مهاجرت که اختلاف ها بسیار است. اما دو کشور حوزه شنگن و تقریبا بافاصله بسیار کم از هم اختلاف معنی داری با هم ندارند در مورد دانشگاه اما سطح علمی و تدریس در کشور مجارستان بهتر و بالاتر است و همچنین دانشجویان بین المللی و روابط عمومی بهتری به طبع وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *