پایه

مقایسه تحصیل در مجارستان و تحصیل در لهستان

مقایسه تحصیل در مجارستان و تحصیل در لهستان

امروز با همه علایق و سلیقه های مختلف و شخصی افراد در جستجوی بهترین محل برای ادامه تحصیل هستند البته اینکه بگویم تحصیل یا ادامه تحصیل در آمریکا یا مجارستان یا لهستان و حتی چک یا سایر کشور های اروپایی دغدغه عام هست سخنی باطل است اما آنچه شما را به این صفحه کشانده تا در این مورد اطلاعات کسب کنید بیانگر جامعه هدف و دغدغه شماست مخاطب ماهم خود شما هستید.

تحصیل در لهستان

از آنجا که تحصیل در مجارستان به لحاظ اعتبار علمی بالاتر و ارتباطات بین المللی نکات مثبت بسیار دارد متن را با تحصیل در لهستان شروع می کنیم.

علت هم این هست که تحصیل در مجارستان را مورد بررسی قرار داده این و حال ابتدای متن را با تحصیل در لهستان شروع می کنیم.

ویژگی های تحصیل در لهستان

برای ادامه تحصیل یا شروع تحصیل در لهستان ویژگی های وجود دارد که بطور کلی در بین کشور های حوزه شنگن و اتحادیه اروپا مشترک کی باشد.

برای ادامه تحصیل در لهستان در رشته های پزشکی دندان پزشکی داروسازی مامایی تغذیه فیزیوتراپی این نکات مشترک است.

 1. تحصیل در لهستان همچون تحصیل در مجارستان به واسطه حوزه شنگن و اتحادیه اروپا مدارکی کسب می شود که در کل اتحادیه اروپا مورد قبول است اما مدارک دانشگاه های مجارستان اعتبار علمی بالاتری دارد و همچنین به دلیل اینکه دانشگاهی مثل دانشگاه پچ مجارستان دانشگاه خواهر دانشگاه های در آمریکا می باشد مهاجرت از طریق آزمون Usmle آسان تر می باشد زیرا این دانشگاه در مسیر 4 پذیرش قرار دارد که نزدیکترین مسیر می باشد.
 1. دانشگاه های لهستان سطح آموزش متناسب با اتحادیه اروپا دارند یعنی حداقل های آموزش پزشکی دندانپزشکی و داروسازی باید رعایت شود استاندارد ای یو این دانشگاه ها حداقلی است ولی دانشگاه های مجارستان به ترتیب دانشگاه پچ دانشگاه سملوایز دانشگاه سگد و سپس دانشگاه دبرسن می باشد.
 2. دانشگاه های لهستان در رشته پزشکی

 • دانشگاه یاگیلونیا در لهستان
 • دانشگاه وروکلاو لهستان
 • دانشگاه ورشو لهستان
 • دانشگاه گداسنکد لهستان
 • دانشگاه لودر
 • نکته دیگر دانشگاه ها مثل پوزان و سیسیل نیز در رتبه های بعدی تحصیل در لهستان می باشند
 • در نهایت دانشگاه های مثل نیکلاس کوپر نیک متاسفانه دانشگاه های مناسبی نیستند این نشان از عدم نظارت کلی لهستان دارد که چنین چیزی در مجارستان وجود ندارد و متمرکز بر چهار دانشگاه پزشکی خود هست.

از موارد دیگر تحصیل در لهستان هم به این موارد اشاره می کنیم.

تحصیل در رشته های پزشکی دندان پزشکی داروسازی در لهستان بر خلاف سایر اتحادیه اروپا معایبی مهمی دارد.

معایب تحصیل در لهستان

فارغ از همه معایب بلوکه بودن مدرک تحصیلی پس از اتمام تحصیل در لهستان تا از موارد بحث برانگیز است که شمارا مجبور می کند با حداقل درآمد 2سال برای کشور کار کنید درصورتی که در مجارستان خود در کاریابی شمارا همراهی می کنند حتی در سایر کشور ها مثل آلمان.

تحصیل در مجارستان برتری ها نسبت به تحصیل در لهستان
 1. اعتبار علمی بالاتر
 2. دانشگاه های بهتر
 3. سابقه چند برابری تدریس و دوره بین المللی دانشگاه های مجارستان به زبان انگلیسی یعنی اینکه حدود 4برابر سابقه دوره های پزشکی دندان پزشکی داروسازی به زبان انگلیسی در مجارستان بالاتر از لهستان است و به نوعی باید گفت لهستان نوظهور در این بخش می باشد

ما در مورد تفاوت تحصیل در مجارستان و جمهوری  چک را هم بررسی کردیم حتی جمهوری چک نیز سابقه تدریس به زبان انگلیسی بسیار بالاتری در رشته‌های علوم پزشکی دارد نسبت به لهستان در آموزش پزشکی دندان پزشکی و داروسازی این بیانگر سطح تدریس می باشد.

مقایسه هزینه های تحصیل در مجارستان و تحصیل در لهستان

باید بدانید اگر انتظار تفاوت معنی داری در این دو کشور هستید انتظار خلاف واقع دارید.

تحصیل در مجارستان و تحصیل در لهستان بواسطه حضور در اتحادیه اروپا تقریبا به یک میزان است و ویژگی این دو ارزان تر بودن نسبت به کشور های مثل فرانسه اتریش و… است در مقام مقایسه تفاوت چندانی ندارد.

ولی در مجموع تحصیل در مجارستان مناسب تر است.

تفاوت هزینه های زندگی در مجارستان و زندگی در لهستان

در اینجا هم تفاوت بسیار معنی دار نیست

ولی زندگی در بوداپست هزینه کمتری نسبت به ورشو دارد با این تفاوت که هزینه زندگی در شهر های دیگر مجارستان ارزان تر است و دانشگاه سطح اول آنها در شهر پچ است اما شما برای تحصیل در بهترین دانشگاه لهستان باید در ورشو بمانید.

یعنی اینکه بهترین دانشگاه مجارستان دانشگاه پچ در شهر پچ واقع است هزینه زندگی در شهر پچ مجارستان به مراتب پایین تر از ورشو و بوداپست است و امتیازات دانشجویی مثل تخفیف های تحصیلی به دانشجویان خوب و عالی و همچنین اعتباراتی مثل امتیازات حمل و نقل برای همه دانشجویان باعث شده هزینه ها خیلی کمتر شود شهریه هم مناسب تر است اما در لهستان باید برای بهترین دانشگاه در ورشو بمانید که هزینه زندگی و تحصیل بسیار بالاتر است

سخن پایانی

تحصیل در مجارستان و تحصیل در لهستان هر دو انتخاب بسیار خوبی است اما اعتقاد بر این است که بهترین انتخاب مجارستان است اما بازهم اینکه شما  قصد دارید با توجه به توانایی مالی خود بجای اتلاف وقت در هدفی والاتر یعنی تحصیل صرف هزینه کنید این بسیار مهم تر است .

و همت و تلاش شما توام با این هزینه فارغ از کشور محل تحصیل و دانشگاه نشان از دورنگری شما و آگاهی شما دارد پس از طرف ما یک توصیه داریم برای شما همراه گرامی

صرف نظر از این تفاوت ها بهتر است سریعتر اقدام به شروع تحصیل کنید

موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *